Paczków w kalejdoskopie | Wydawnictwo Poligraf

Paczków w kalejdoskopie

Paczków – to malownicze miasteczko w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Paczków. Pierwsza źródłowa wzmianka o mieście pochodzi z 1254 r., kiedy to biskup Tomasz I przekazał kasztelanom (wójtom) nyskim Henrykowi i Wilhelmowi wieś Boguszów (Paczkówek) wraz z częścią gruntów wsi Paczków (tzw. Stary Paczków). Miasto założono w 1254 r. na surowym korzeniu, a jego lokacji dokonano na prawie magdeburskim. Dokument lokacyjny spisał w Nysie 8 marca 1254 r. biskup wrocławski Tomasz I.
To przepiękne miasteczko leży na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, na Obniżeniu Otmuchowskim, na południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego, nad Nysą Kłodzką. Położone jest między Jeziorem Otmuchowskim i nowymi zbiornikami wodnymi zwanymi Topola i Kozielno, razem tworzącymi Zalew Paczkowski.

Całe swoje życie w tym historycznym i jakże urokliwym miasteczku spędził lokalny poeta – Jan Symula piszący pod pseudonimem Jan Opór, autor wielu niebanalnych wierszy i limeryków. Pisał z dystansem, ironią i charakterystycznym humorem. Bardzo kochał miasteczko, w którym żył i tworzył, czego wyrazem jest tomik “Paczków w kalejdoskopie”. Wiersze i limeryki prezentowane w tym tomiku są bliskie naszemu codziennemu życiu, zawierają wiele trafnych przemyśleń i pozwalają zatrzymać się chociaż na chwilę, aby dostrzec urok i piękno Paczkowa i jego okolic.

Autor: Opór Jan(o autorze)

Książka drukowana

Stron: 52
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8159-264-2
Oprawa: Miekka
Cena: 0.00