O naszym wydawnictwie | Wydawnictwo Poligraf

O Wydawnictwie Poligraf

Wydawnictwo Poligraf założyłem z ojcem, w 1992 roku, czyli 30 lat temu. Jak ten czas leci! 🙂 Pierwszą wydaną przez nas książką były Sekrety Sanktuarium w Bardzie. To nie był sukces 🙂 Przez długi czas miałem pod łóżkiem kartony pełne książek 🙂 Potem wydaliśmy Tradycyjną Medycynę Chińską w czterech tomach. Te książki spotkały się już z dość dużym zainteresowaniem. Zaczęliśmy specjalizować się w tytułach traktujących o medycynie naturalnej i ezoteryce.

Największym naszym sukcesem było wydanie pierwszej w Polsce książki o starożytnej chińskiej sztuce aranżacji przestrzeni – feng shui. Książka sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy i długo okupowała ówczesne listy bestsellerów. Potem wydaliśmy jeszcze kilka tytułów o tej tematyce, które również odniosły sukces. Nowatorskim na owe czasy posunięciem była sprzedaż tych książek wysyłkowo.

Nie było jeszcze w powszechnym użyciu Internetu, więc umieszczaliśmy duże, często na pół strony lub nawet całostronicowe reklamy w pismach „branżowych”, których czytelnicy byli zainteresowani poruszaną przez nasze książki tematyką (np. Nieznany Świat, Czwarty Wymiar). Pamiętam jak z pierwszego ogłoszenia ludzie zamówili 2000 egzemplarzy jednego tytułu! (połowa zamówień była przez telefon, ale druga połowa to listy i kartki pocztowe, które codziennie przynosił listonosz, a my całymi dniami pakowaliśmy paczki! 🙂 Sukcesem był również Szaman Miejski – jedna z najlepszych książek o hunie. Sprzedawała się w naprawdę przyzwoitych ilościach, stabilnie, co miesiąc, chyba przez 10 lat. W 2002 roku ojciec przeszedł na emeryturę.

Wydałem m.in. Najbogatszego człowieka w Babilonie (w bardzo dobrym tłumaczeniu, sprzedała się bardzo dobrze) i serię książek o Su Dżok – odmianie akupunktury, połączonej z akupresurą, tradycyjną medycyną chińską i hinduską. W 2007 roku zacząłem wydawać książki na zlecenie Autorów i tak powstał System Wydawniczy Fortunet. Wtedy jeszcze nikt tego nie robił (w zasadzie w ten sposób co Poligraf do dzisiaj nikt nie wydaje). Byliśmy pierwsi! I jesteśmy pierwsi! 🙂 Do tej pory wydaliśmy w ten sposób ponad 1700 tytułów i mamy takich Autorów, którzy wydali z nami już siedem, dziesięć, a nawet piętnaście pozycji!

W Wydawnictwie Poligraf pracuje wielu wspaniałych pracowników. M.in. Wojtek Ławski, który nadzoruje pracę całego wydawnictwa, jego żona Kasia Ławska i Sylwia Dobrzaniecka-Szymonik, zajmujące się komunikacją z Autorami, Aleksandra Mikołajko oraz Monika Tokaj zajmujące się oprawą graficzną książek czy Aleksandra Wolf i Wiktoria Mrowicka z działu zamówień i rozliczeń.

Mamy niesamowitą wręcz korektę i redakcję. Pani Klaudia Dróżdż ze swoim zespołem pracowała uprzednio dla Ossolineum – najstarszego polskiego wydawnictwa, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu Polakowi.

To chyba tyle, jeśli chodzi o historię, czyli przeszłość. Wybacz, że nie będę tu zdradzał swoich planów na przyszłość – konkurencja nie śpi…

Tylko czyta moje strony i… kopiuje 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂
Karol Kuczyński