Jak wydać książkę - najczęściej zadawane pytania | Poligraf

Najczęściej zadawane pytania – Jak wydać książkę?

System Wydawniczy Fortunet polega w największym skrócie na tym, że Autor finansuje w całości wydanie swojej książki, a nasze wydawnictwo tę książkę wydaje i zajmuje się jej dystrybucją (m.in. poprzez sieć Empik - ponad 280 salonów sprzedaży w całej Polsce). 75% wszystkich wpływów ze sprzedaży książki trafia na konto Autora. Te wpływy to 50% ceny detalicznej, umieszczonej na okładce książki (to Autor decyduje, jaka będzie to cena; reszta to marże hurtowników i księgarzy).

Wydajemy książki od 1992 r.

Tak.

Od 3 miesięcy.

Najniższy sensowny nakład to 300 egz., jednakże zalecamy minimum 1000 egz. Im większy nakład tym niższy jednostkowy koszt książki, a więc wyższy Twój zysk.

Przykładowo: książka A5, 140 str., nakład 1000 egz. – 13400zł (możemy rozłożyć na raty). Ale dodruk już tylko 7550 zł za tysiąc egz. (odpadają bowiem koszty stałe, np.: koszty składu, korekty, projektu okładki, przygotowania do druku, matryc drukarskich itp.).

Przykład: Koszt wydania pierwszego tysiąca: 13400 zł
Koszt wydania następnego tysiąca: 7550 zł
Cena detaliczna umieszczona na okładce (ustala Autor): 40 zł
50% ceny detalicznej to marże handlowe
Pozostałe 50% ceny detalicznej (cena zbytu wydawnictwa): 20 zł
25% ceny zbytu (wynagrodzenie Wydawnictwa Poligraf): 5 zł
Kwota do wypłaty: 15 zł (20 zł – 5 zł) od każdego sprzedanego egzemplarza, za który wydawnictwo otrzymało należność (czyli 15000 zł).
Drukując jednorazowo większy nakład niż tysiąc egzemplarzy, zysk ten można jeszcze podwyższyć.

Najogólniej mówiąc koszt wydania książki zależy od jej objętości (ilości stron) i nakładu.

Proszę przesłać tekst – oszacujemy.

Książki wydawane przez nas są dystrybuowane poprzez Empiki, sieci księgarskie, księgarnie niezależne i markety w całej Polsce.

Zapewniamy obecność Twojej książki w Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Biblioteki te będą przechowywać Twoją książkę wieczyście! Poza tym Twoja książka będzie przez co najmniej 50 lat przechowywana w Bibliotece Uniwersytetu im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, Bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego i Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Oprócz tego biblioteki dokonują normalnych zakupów w hurtowniach książek.

"Typowe" wydawnictwo niechętnie wydaje książki debiutantów. Wydaje najchętniej pisarzy znanych, żeby zysk był pewny, a jeśli już zdecyduje sie na współpracę, to najczęściej "wiąże" Autora ze sobą na stałe, bo jeśli go promuje w jakikolwiek sposób (choćby wydając jego książkę), to chciałoby mieć pewność, ze drugą i trzecią książkę Autor też wyda w tym samym wydawnictwie. Fortunet jest dla tych, którzy chcieliby korzystać z pełnej swobody i – w przypadku, gdy książka będzie sie sprzedawała – zarabiać poważne pieniądze. Najkrócej: w "typowym" wydawnictwie ryzyko jest po stronie wydawcy i to wydawca traci pieniądze, jeśli książka się nie sprzedaje i zarabia poważne pieniądze, gdy książka się sprzedaje. W Systemie Wydawniczym Fortunet jest dokładnie odwrotnie. Ryzyko jest po stronie Inwestora (najczęściej Autora), ale to Inwestor (Autor) właśnie ma szansę zarobić naprawdę duże pieniądze. To trochę tak jak w przypadku franchisingu. Franczyzobiorca ma dużo większe szanse na zarobienie pieniędzy działając w sieci (np. McDonald) niż otwierając własny bar pod własną nazwą (zwłaszcza, jeśli nie potrafi smażyć hamburgerów :-) W Fortunecie również autor ma większe szanse na wygraną niż gdyby założył sam wydawnictwo (zwłaszcza, jeśli niewiele wie o wydawaniu książek i nie ma dostępu do sieci dystrybucji). Jeśli jesteś autorem, nieoszacowaną korzyścią dla Ciebie jest zaistnienie na rynku wydawniczym. Zainwestuj w siebie!

Oczywiście. Nie możemy sobie pozwolić na wypuszczanie książek z błędami. W cenie wydania książki jest podwójna korekta. Jesteśmy "normalnym", profesjonalnym wydawnictwem :-)

Aktualny wykaz znajduje się tutaj: wydawnictwopoligraf.pl/wydaliśmy

1. Ty przesyłasz fragment (np. 20 str.) na adres: biuro@fortunet.eu (nie zapomnij napisać ile takich stron liczy książka)
2. My przesyłamy kalkulację wydania (zupełnie darmowo i niezobowiązująco)
3. Ty podejmujesz decyzję, że chcesz wydać książkę
4. My przesyłamy do Ciebie umowę
5. Ty przelewasz potrzebne środki
6. My wydajemy książkę
7. Twoja książka znajduje się w księgarniach!

Nie. Autor udziela nam licencji do wydania określonego nakładu (którego zresztą jest właścicielem).

Oczywiście, możemy również zaproponować wydanie książki w formie ebooka (jednak wyłącznie jako dodatek do książki drukowanej). Przeprowadzamy wtedy konwersję do plików ePub i Mobi, a następnie umieszczamy ksiażkę w tej formie w sprzedaży w księgarniach internetowych.

Tak. Nawiązaliśmy współpracę z profesjonalną firmą nagrywającą audiobooki (http://glos-lektora.pl). Co więcej – wynegocjowaliśmy u nich dla naszych Autorów specjalny rabat, w wysokości 8%.
Audiobooki możemy sprzedawać w dwojaki sposób:
- poprzez księgarnie internetowe, jako plik mp3 (poza kosztem nagrania, nie ma wtedy żadnych dodatkowych kosztów)
lub
- poprzez księgarnie internetowe i stacjonarne w postaci płyty CD, w opakowaniu np. digipak (poza kosztem nagrania, dochodzą koszty wytłoczenia płyt oraz wykonania opakowań).
Powyższa oferta jest ofertą dodatkową, czyli ma zastosowanie jedynie w przypadku wydania z nami książki tradycyjnej.