Witaminowe urodziny. Agatki, Bartka, Celinki, Darka i Ewuni | Wydawnictwo Poligraf

Witaminowe urodziny. Agatki, Bartka, Celinki, Darka i Ewuni

„Witaminowe urodziny. Agatki, Bartka, Celinki, Darka i Ewuni”

– IDEALNY PREZENT NA MIKOŁAJA I ŚWIĘTA DLA CAŁEJ RODZINY –
Jest to książka literacka, interdyscyplinarna, w formie pięciu opowiadań, w których precyzyjnie splatają się różne dziedziny wiedzy. Książka dla dzieci o dzieciach, ale także dla dorosłych, pełna zapachów, kolorów, smaków, niekończących się rozmów dorosłych z dziećmi, wyobrażeń i dziecięcych emocji związanych z pokonywaniem niechęci każdego z bohaterów do zdrowych potraw. Czujemy się w niej, jak w dawnych ogrodach, w których się inaczej oddycha, w których wszystko kwitnie, pachnie, słyszy się ciszę, skąd czerpie się zdrowe pożywienie, apetyt i radość. Gdzie można wędrować, spokojnie rozmawiać, gdzie wszyscy stają się dla siebie lepsi, mają czas i zrozumienie. W takich ogrodach można się zaprzyjaźniać z niewidzialnymi magicznymi witaminami (pierwsza litera imienia dziecka jest nazwą witaminy) dającymi i dzieciom, i dorosłym moc. A w najbardziej emocjonalnych momentach, przybywają z pomocą postacie z wierszyków lub piosenek dla dzieci, po to, by każde z bohaterów odniosło sukces. Znajdziemy w niej na końcu kolejnego opowiadania smaczne menu urodzinowe z daną witaminą, a na końcu książki przepisy na potrawy i bogatą bibliografię. Atutem jej są obrazkowe czarno-białe fotografie wykonane przez autorkę, niezakłócające tekstu, który, podczas czytania dzieciom książki przez dorosłych, jeszcze bardziej rozwija ich wyobraźnię. Książka uzyskała pięć profesorskich recenzji. Książka dla dzieci 6+.

 

O CZYM TO JEST KSIĄŻKA?
O witaminowej przygodzie!
– w serii pięciu opowiadań z udziałem tajemniczych, dobroczynnych, naturalnych witamin A, B, C, D, E i K – przeżywanej przez dzieci: Agatkę, Bartka, Celinkę, Darka i Ewunię, ich rodziców, starsze rodzeństwo i dziadków.
Rozpoczyna ją spór przy stole na urodzinach sześcioletniej Agatki, spowodowany różnicą zdań na temat witaminy A.
Rozstrzygnęła go mama Agatki, ale to on zwiększył zainteresowanie witaminami; stąd wiele tam rozmów dzieci z dorosłymi, rozmów i zabaw w kuchni, przy stole, w sklepie, w pobliskim parku, na tarasie…
Książka to „OGRÓD WITAMIN – EMOCJI – MEGAMOCY!”
Megamocy nie tylko witaminowej, ale także płynącej z równowagi emocjonalno-racjonalnej, do której wszyscy dziecięcy bohaterowie zmierzają.
Książka uczy, że świadome witaminowe odżywianie może dać każdemu z nich poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie, wygląd oraz osiągnięcia w nauce, sporcie, pracy i życiu. Pozwala przeżyć niezwykłą witaminową przygodę! Jest przeznaczona dla dzieci od 6 do 10 lat, rodziców, dziadków, nauczycieli.

(…) Zarówno pomysł napisania takich opowiadań, w bardzo przystępnej formie, jak i wysoka przydatność edukacyjna zasługują na wydanie jej drukiem.
Prof. dr n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, WUM

(…) Autorka, z racji swego zawodu, znająca świetnie świat dziecięcego odbiorcy potrafi dostosować do niego język tekstów, których dydaktyzm jest subtelny i przekonujący.
Wycyzelowanie językowe widać szczególnie w tych partiach tekstu, w których Autorka przedstawia towarzyszące opisywanym wydarzeniom dziecięce emocje. Dzieci – bohaterowie opowiadań – nawet spierać się potrafią grzecznie i kulturalnie.
Prof. UŚ dr hab. Aldona Skudrzyk, Instytut Języka Polskiego

(…) Uważam, że każde przedszkole jak i szkoła podstawowa powinna posiadać książkę wśród swoich, mam nadzieję, obowiązkowych, z wyboru, lektur. Poprzez wspólne czytanie, a być może i wykonanie niektórych potraw, jest to najlepsza promocja zdrowego odżywiania się naszych najmłodszych pociech i kształtowania u nich, już od przedszkola, dobrych nawyków żywieniowych.
dr hab. Mirosław Nakonieczny
Dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ

(…) Tekst napisany jest dobrym językiem, rzeczowym, niepozbawionym poczucia humoru. Książka mogłaby spełnić pożyteczną funkcję jako źródło dobrze i przystępnie podanych informacji o ważnym znaczeniu zdrowotnym, ale i wychowawczym; uczy bowiem nie tylko faktów odnoszących się do samego odżywiania się, ale także zwraca uwagę na społeczną funkcję stołu i posiłków – uczy dobrych manier i zachowania się przy stole, rzeczy dzisiaj, niestety, zapominanej i zaniedbywanej.
Prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek
Katedra Literatury Porównawczej Wydział Filologiczny UŚ

Autor: Urszula Gładka(o autorze)

Książka drukowana

Stron: 208
Format: 145x205
ISBN: 978-83-7856-236-8
Oprawa: Miękka
Cena: 31.90

Inne publikacje tego autora