Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana | Wydawnictwo Poligraf

Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana

„Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana” -…W broszce tej widzę świadectwo charakteru i duszy kresowej. Brak kamieni to dla mnie także symbol przemilczanych do dzisiaj spraw i doświadczeń bolesnych, planów i marzeń niespełnionych. To symbol pożegnań na zawsze, gwiazd oglądanych podczas mroźnych nocy w lasach Korczunka, Starobielska i Workuty, na pustyni w Egipcie i pod Monte Cassino. Jest w niej też pierwsza gwiazdka wyczekiwana przed wieczerzą wigilijną w opuszczonym naprędce przez Niemców domu w obcym Opolu.
Są w niej przemilczane doświadczenia wielu tysięcy Kresowian, ludzi stamtąd, zza Buga.
To symbol nadziei, że złe czasy przecież trwać wiecznie nie będą i że wszyscy powrócą kiedyś do swych domów. Że znowu będzie tak, jak miało być… Epilog

Andrzej Skibniewski urodził się 10 kwietnia 1950 roku we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu oraz na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej. Studia ukończył w 1973 roku. Pracował naukowo, następnie wyjechał do Libii, a później do Holandii i Wielkiej Brytanii. Jest współautorem wielu dokumentacji konstrukcji inżynierskich w pustynnych rejonach Libii. Po ogłoszeniu stanu wojennego wyjechał do Holandii, gdzie mieszka do dzisiaj. Wielokrotnie zmieniał zawód. Pracował jako inżynier budowlany, handlowiec, monter kotłów c.o., kierowca taksówki, tłumacz i inżynier produkcji. Prowadził także wykłady na uczelniach polskich i zagranicznych. Jest współautorem kilkunastu prac naukowych z dziedziny mechaniki gruntów, mechaniki teoretycznej, mechatroniki i inżynierii produkcji. W 2009 roku został odznaczony Odznaką Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej. W Królewskim Stowarzyszeniu Inżynierów KIVI-NIRIA w Holandii pełni funkcję Career Coach. Pasjonuje go żeglarstwo, muzyka i podróże. Zwiastunem Rubinowej broszki był rozdział „Kuferek z pamiątkami” zamieszczony w książce Kresowianie na Śląsku Opolskim wydanej w Opolu w 2011 roku.

Autor: Andrzej Skibniewski(o autorze)

Książka drukowana

Stron: 360
Format: 165x235
ISBN: 978-83-7856-048-7
Oprawa: Miękka
Cena: 55.00