Generał Waligórski. Inżynier i żołnierz | Wydawnictwo Poligraf

Generał Waligórski. Inżynier i żołnierz

„Generał Waligórski. Inżynier i żołnierz”

„Postać Aleksandra Józefa Waligórskiego (1802–1873), generała brygady w powstaniu styczniowym 1863 r., inżyniera, hydrotechnika, bardziej była znana z zapisów kronikarskich, wspomnień i opracowań historiograficznych drugiej połowy XIX i początków XX wieku niż obecnym pokoleniom Polaków w kraju i na emigracji. Współcześnie skromne informacje biograficzne o Waligórskim spotykamy głównie w artykułach i opracowaniach dotyczących powstania styczniowego 1863 r. i polskiej emigracji w Skandynawii.
Często w artykułach czasopiśmienniczych powtarzano bezkrytycznie dane o nim z innych publikacji, bez ambicji poszerzenia danych o materiały źródłowe.
Opracowanie biografii A.J. Waligórskiego i przywrócenie pamięci o nim […] jest przedsięwzięciem cennym i pożądanym. […]
Autor dokonał wprost benedyktyńskiej pracy nad zgromadzeniem materiałów i zaprezentował pełny obraz drogi życiowej i działalności Waligórskiego w powstaniach narodowych i na frontach wojen i walk w Europie, w działalności gospodarczej w Norwegii. […]
Biografia oddaje należny hołd zasłużonemu Polakowi i stanowić będzie ważną lekturę historyczną dla współczesnego czytelnika w Polsce i Polaka na emigracji, wpisując się w dzieło kształtowania pamięci narodowej”.

Fragment recenzji prof. dra hab. Edwarda Olszewskiego

Autor: Jacek Juniszewski(o autorze)

Książka drukowana

Stron: 144
Format: 165x235
ISBN: 978-83-7856-067-8
Oprawa: Miękka
Cena: 38.00