Archiwa: Publikacje
publikacje
Rudzik. Rodzinny galimatias

Chcesz wiedzieć, jak piesek widzi różne rodzinne perypetie? Czy on tak samo jak dziecko może więcej u dziadków niż w domu?
„Rudzik. Rodzinny galimatias” to już druga część przygód wesołego pieska Rudzika. Świat zaprezentowany w książce widziany jest oczami psa, który czasem ma jeszcze mały rozumek, ale wielkie serce i wciąż uczy się przestrzegania zasad i dobrego zachowania. Tym razem Rudzik przedstawia nam swoją rodzinę i oczywiście przy okazji wydarza się wiele śmiesznych sytuacji i zaskakujących zwrotów akcji.
Zabawne przygody, różne rasy piesków i reakcje ludzi sprawią, że i dziecko, i dorośli będą śmiać się w głos! Nie zabraknie też końcowego morału i kolejnej nauki dla małego Rudzika.
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci uczących się czytać. Duże litery, przystępna forma i piękne ilustracje na pewno w tym pomogą. Dzieciom w wieku przedszkolnym zalecamy czytanie z dorosłym i zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził.
Jeśli chcecie poznać wcześniejsze losy Rudzika, to koniecznie przeczytajcie pierwszą część „Rudzik. Pieskie życie” – dobra zabawa gwarantowana!
Sandra Mianowska – urodzona w Szczecinie, założycielka La Lalla – Lalka taka jak Ty!, przez lata spełniała dziecięce marzenia, projektując ubrania i tworząc lalki na podobieństwo dzieci, co pozytywnie wpływało na ich samoocenę
i pomagało zrozumieć swoje emocje. Rozwijała u dzieci kreatywność i opiekuńczość. Stworzyła modę na La Lallę w całej Polsce.
Autor:
Mianowska Sandra(o autorze)
Data premiery: 2025-04-02
Książka drukowana
Stron: 60
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-415-2
Oprawa: Twarda
Cena: 39,90
50 twarzy matki dziecka na zawsze

Joanna Omylak – mama syna z autyzmem, autorka, która o dzieciach z niepełnosprawnością mówi „dzieci na zawsze”. W swoich publikacjach odsłania kulisy rodzicielstwa w cieniu niepełnosprawności, ukazując je bez upiększeń, ale z ogromną wrażliwością. Celnie i bezkompromisowo porusza tematy trudne oraz bolesne, dając głos tym, którzy boją się lub wstydzą mówić o najbardziej skrywanych emocjach. Jej książki to nie tylko świadectwo codziennych zmagań, ale także wsparcie i zrozumienie dla tych, którzy odnajdują w nich cząstkę własnej historii.
To książka, która daje do myślenia, otwiera oczy i skłania do refleksji nad tym, jak funkcjonuje system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Pokazuje, że obok nas żyją ludzie, dla których codzienność jest nieustanną walką – nie tylko o byt, ale też o akceptację i zrozumienie.
Fundacja Agenor od lat wspiera matki dzieci niepełnosprawnych i jako jej prezes widzę, jak bardzo potrzebne są takie publikacje. Nie tylko po to, by pokazać rzeczywistość, ale także, by wywołać realną zmianę – w postrzeganiu, w systemie, w sercach ludzi. To reportaż, który powinien przeczytać każdy – zwłaszcza ci, którzy nigdy nie musieli zmagać się z tym, co dla wielu matek jest codziennością. – Maciej Juruś, prezes Fundacji Agenor
Autor:
Omylak Joanna(o autorze)
Data premiery: 2025-03-21
Książka drukowana
Stron: 168
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-417-6
Oprawa: Miękka
Cena: 53,00
Intencja miłości. 366 dni w harmonii z duszą

„Intencja miłości – 366 dni w harmonii z duszą” to nie tylko książka, ale zaproszenie do odkrywania własnej prawdy.
To przewodnik, który łączy głębokie duchowe refleksje z codziennością, przypominając, że duchowość obecna jest w każdej chwili życia – w radościach, wyzwaniach i prostych gestach dnia codziennego.
Każda strona tej książki to krok ku większej świadomości, odwadze i uznaniu miłości, którą każdy z nas już nosi w sobie.
Autorka z delikatnością i mądrością prowadzi czytelnika przez tajemnice duszy, odkrywając skarby ukryte w najgłębszych zakamarkach serca.
W tekstach tych odnajdziesz inspirację do refleksji nad współczuciem, bezwarunkową miłością, pokorą, przebaczeniem, wdzięcznością, akceptacją, cierpliwością i zaufaniem – uniwersalnymi lekcjami, które dusze przychodzą zgłębiać na Ziemi.
Książka ta pokazuje, jak znaleźć harmonię między duchowością a codziennymi obowiązkami, między zadumą a działaniem.
Każda myśl, każde słowo to zaproszenie, by zatrzymać się na chwilę i dostrzec piękno obecne w każdej sekundzie życia.
Autorka traktuje swoje dzieło jako wyraz intencji miłości skierowanej do każdego, kto po nie sięgnie.
To więcej niż zbiór słów – to most prowadzący ku wewnętrznej transformacji, mapa pełna inspiracji, wsparcia i duchowej równowagi.
To książka, która może stać się Twoim towarzyszem w chwilach smutku, zwątpienia czy potrzeby wsparcia – jej słowa, niczym ciepły promień światła, delikatnie przypominają, że nigdy nie jesteś sam, a miłość, siła i nadzieja są zawsze bliżej, niż myślisz.
Jeśli otworzysz swoje serce i pozwolisz sobie na tę podróż, odkryjesz, że każdy dzień może stać się krokiem ku lepszej wersji siebie. Ta książka jest wsparciem, inspiracją i przypomnieniem, że każdy z nas ma w sobie nieograniczone pokłady miłości, wystarczy je odkryć.
IZABELA SZCZEPANIAK – urodziła się i dorastała w Polsce, a od 2006 roku mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie wiedzie szczęśliwe życie w otoczeniu bliskich i przyjaciół.
Jej serce zawsze kierowało się ku rozwojowi duchowemu, który stał się nie tylko drogą osobistej przemiany, ale także źródłem inspiracji do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi.
Jak sama mówi, dar pisania odkryła podczas swojej duchowej podróży – w chwilach refleksji, zadumy i spotkań z najgłębszymi prawdami duszy. Jej twórczość jest wyrazem tej drogi – pełnym miłości zaproszeniem, by każdy czytelnik mógł odnaleźć w sobie wewnętrzną harmonię i źródło siły na każdy dzień.
Książka, którą trzymasz w rękach, to jej trzecie dzieło – powstałe z głębokiej intencji, by otulić serca czytelników ciepłem, zainspirować do odkrywania własnej prawdy i przypomnieć, że każdy z nas nosi w sobie pokłady miłości, wdzięczności i nadziei.
Autorka wierzy, że słowa mogą być drogowskazem, który prowadzi nas do tego, co w życiu najpiękniejsze.
Autor:
Szczepaniak Izabela(o autorze)
Data premiery: 2025-03-12
Książka drukowana
Stron: 564
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-394-0
Oprawa: Miękka
Cena: 59,00
ebook
Format: ePUB
ISBN: 978-83-8308-971-3
Cena: 39,00
Linia następstw

Zemsta nigdy nie jest prosta. Kiedy Hanna traci ukochaną siostrę, jedyne, co jej pozostaje, to wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy za to odpowiadają. Ogarniają ją gniew i ból, a misternie uknuty plan ma przynieść ukojenie. Emocje, które początkowo wydają się oczywiste, z czasem jednak zaczynają się wymykać spod kontroli.
W świecie, gdzie granica między sprawiedliwością a żądzą odwetu jest cienka jak ostrze noża, Hanna musi podjąć decyzję: czy iść ścieżką zemsty, czy dać sobie szansę na coś więcej…
Autor:
Black Matthew(o autorze)
Data premiery: 2025-03-10
Książka drukowana
Stron: 176
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-245-5
Oprawa: Miękka
Cena: 40,00
Brzegiem oceanu myśli

Chwile, dni, miesiące, lata – czasami cudowne, lekkie, kolorowe, a innym razem smutne, szare, bez wyrazu. Wówczas stają się „wyblakłą akwarelą”, która w żaden sposób nie zabarwi szarości. Ten czas bywa trudny, emocje mieszane, a wokół wszyscy wydają się obcy.
Tomik to zbiór myśli towarzyszących chwilom tęsknoty i smutku oraz pytaniom bez odpowiedzi. Ilekroć do nich wracam, skłaniają mnie do refleksji.
Autorka
Dorota Wiszniewska – kobieta niezależna, matka, pedagożka, terapeutka. W wolnych chwilach snuje refleksje o życiu i zamienia je w słowa. Może odnajdziesz w nich siebie?
Autor:
Wiszniewska Dorota(o autorze)
Data premiery: 2025-03-05
Książka drukowana
Stron: 42
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-403-9
Oprawa: Miękka
Cena: 35,00
Wiano bezimiennych. Oratorium słupskie

Odkąd pamiętam, wędrowanie zawsze mnie pociągało. Najchętniej w nieznane. Chyba ten bakcyl dopadł mnie już w dzieciństwie, gdy trzeba było zmieniać miejsce zamieszkania, wędrując za ojcem wojskowym meteorologiem. Z biegiem lat odkryłem w sobie jeszcze jedną nieodpartą potrzebę – powrotu. Musiało to trochę potrwać i musiało pojawić się miejsce, w którym bez obecności trudno było wyobrazić sobie swoje życie. I obojętnie, czy swat wagabunda namówił mnie na zagranicę czy na inne regiony kraju, coraz częściej dopadała mnie tęsknota za miejscem opuszczonym. Obojętnie też, czy były to dni nieobecności w nim czy tygodnie, zawsze z takim samym zniecierpliwieniem wyczekiwałem pojawienia się przede mną krajobrazów, z których wyruszyłem. Dopiero drogi wiodące pagórkami przez lasy, poprowadzone wokół jezior i dolinami rzek przywracały mi spokój ducha. Wracałem do domu. Bogatszy o wrażenia doznane hen w nieznanym, ale też jeszcze bardziej doceniający moje miejsce na ziemi.
Trzeba było też czasu, bym uświadomił sobie, co jest osią tego miejsca. Długo w nie wrastałem, bo ponad pół wieku, ale też uważnie je w sobie zakorzeniałem i pielęgnowałem. To miasto, po którym lubię wędrować, które potrafi zmęczyć i roztkliwiać jednocześnie. To miasto stało się moim domem, a wraz z otaczającą je naturą moją małą ojczyzną. To oczywiste, że postrzegam je po swojemu, że coś dla mnie jest istotne bardziej lub mniej, ale takie jest prawo miłości do miejsca i ludzi w nim żyjących na przestrzeni wieków. Tych znanych, ale i nieznanych, a jednak swoją niegdyś obecność w nim zaznaczających. To miejsce stało się dla mnie inspiracją do napisania tego oratorium, które dopełnił i wzbogacił muzyką inny słupszczanin, Zdzisław Pawiłojć.
Ryszard K. Hetnarowicz
Ryszard Kazimierz Hetnarowicz (ur. 1954 r. w Inowrocławiu) – dziennikarz, eseista, poeta, współzałożyciel Teatru Rondo. Mieszka w Słupsku. Autor tekstu polskiej mszy niebędącej tłumaczeniem z łaciny, zatytułowanej „Missa miseri cordis” (Msza serca ubogiego), której prawykonanie z muzyką Leszka Kułakowskiego odbyło się w 2008 r. w Słupsku. Redaktor i autor opracowań dziennikarskich zatytułowanych „100 lat słupskiej komunikacji” (Słupsk 2010) oraz „Tradycja, sztuka i wrażliwość. 65-lecie Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku” (Słupsk 2012). W swoim dorobku twórczym ma także ponad 30 tekstów piosenek i pieśni z gatunku muzyki rozrywkowej i poważnej. Reportaże i eseje drukował przede wszystkim w periodykach i wydawnictwach lokalnych.
Autor:
Hetnarowicz Ryszard K.(o autorze)
Data premiery: 2025-03-07
Książka drukowana
Stron: 48
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-386-5
Oprawa: Miękka
Cena: 35,00
ebook
Format: ePUB
ISBN: 978-83-8308-972-0
Cena: 15,00
Na postoju. Emigracja – Literatura – Historia. Wybór twórczości od roku 1988 z retrospekcjami

Te pełne pasji utwory czyta się jak jeden, niezwykle jednorodny przekaz literacki – aneks do naszych czasów. To jest dyrektywa etyczna – postanowienie, by być sobą i pozostać sobą w każdej sytuacji. Ludzie, którzy mają w swojej biografii takie doświadczenia, inaczej patrzą na świat, mają szerszą perspektywę i docierają głębiej, do samego wnętrza rzeczywistości. Ale też płacą za to ogromną cenę, nie potrafią iść na kompromis, nie zgadzają się na zło, widzą wyrazisty cel, chcą oddychać pełnymi haustami. Może to bliskość przestrzenna maksymalizmu niemieckiego, a może duch słowiański oprawiony w niemiecki kryształ. Dobrze się stało, że Manteuffel zdecydował się opublikować swoje utwory – nieufny i stale poddający je autointerpretacji, zostawił w ten sposób czytelnikom niezwykle wyrazisty dokument swojej wrażliwości. W jednym z wierszy malowniczo opisuje swoją integrację z lasami Doliny Lenningen, ale w innym wierszu daje dramatyczny upust swojemu rozdwojeniu. Odtąd łączą się rozstajne drogi poety, który mimo osiedlenia się w Niemczech przez rodzinne miasto uznany został za twórcę ziemi rodzinnej. Dariusz Tomasz Lebioda (ze słowa wstępnego do niemieckojęzycznego wydania zbioru wierszy „Gedichte aus den Scheidewegen”. Książkę włączyła do swojego katalogu Deutsche Nationalbibliothek)
Christian Medard Manteuffel – urodzony w Brześciu Kujawskim 28.05.1938 roku jako Krystian Medard Czerwiński. Wykształcenie techniczne, pasja literacka towarzyszyła pracy zawodowej w przemyśle papierniczym. Liczne publikacje, także w czasopismach opozycji demokratycznej. W 1988 roku z powodu skomplikowanego schorzenia serca wyjechał do Niemiec, przyjął obywatelstwo niemieckie z rodowym nazwiskiem matki – Manteuffel, bez zrzeczenia się obywatelstwa polskiego. W 1990 roku przeszedł operację serca i odbył długą rekonwalescencję. Pozostał w Niemczech na stałe. W roku 2005 od rodzinnego miasta otrzymał honorowy tytuł „Twórca Ziemi Brzeskiej”. W Niemczech członek stowarzyszenia literackiego Else-Lasker-Schüler-Gesellschaft e.V. (stowarzyszenie zajmuje się statutowo przywracaniem literaturze twórczości, która palona była na stosach w 1933 roku). Członek Międzynarodowej Grupy Poetyckiej MANGO, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Związku Literatów Polskich. W Bydgoszczy nadal czynnie stowarzyszony w Klubie Literackim „Modraczek”.
Autor:
Manteuffel Christian Medard(o autorze)
Data premiery: 2025-02-27
Książka drukowana
Stron: 416
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-383-4
Oprawa: Miękka
Cena: 53,00
Kolorowy tomik

Tomik ten traktuje głównie o miłości, bo ona jest źródłem wszystkiego. Zabiera nas we wspaniałą podróż i poznanie Boga jako naszego Zbawiciela. Tomik opowiada też o rzeczach najważniejszych, których jesteśmy świadkami w codziennym życiu. Każde opisane słowo zawiera w sobie prawdę i pomaga nam każdego dnia.
W końcu tomik opowiada o nadziei, gdy wszystko wydaje się trudne i nie do pokonania, zwłaszcza gdy zmagamy się z chorobą duszy. A czym ona jest? Ten, kto ją ma, ten wie i rozumie.
Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, poradnik jest dla każdego i o każdym z nas.
Bożego błogosławieństwa w codziennym zmaganiu i we wszelkich trudnościach wytrwaniu. Miłej lektury od Boga z góry!
Anna Filip – absolwentka filologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, jej pasją są książki i podróże, „Kolorowy tomik” to jej debiut literacki.
Autor:
Filip Anna(o autorze)
Data premiery: 2025-02-25
Książka drukowana
Stron: 60
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-397-1
Oprawa: Twarda
Cena: 29,99
Ptasie troski

„Ptasie troski” to zbiór uroczych i pełnych humoru wierszyków. W barwnych opowieściach ptasi bohaterowie, tacy jak strachliwa gżegżółka, leniwy sokół czy krzykliwe mewy, odkrywają tajemnice przyjaźni, uczą się radzić sobie z przeciwnościami i przypominają, jak ważne są małe rzeczy w codziennym życiu.
Każdy wierszyk to osobna historia, przepełniona mądrością i dowcipem, która bawi i uczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Idealna propozycja na rodzinne czytanie, inspirująca do rozmów o wartościach i otaczającym nas świecie przyrody.
Wybierz się w niezapomnianą podróż do świata ptaków i odkryj jego niezwykłość!
Józefina Golik (ur. jako Katarzyna Michalak w 1978 r. w Warszawie). Z wykształcenia prawnik, z zawodu urzędnik, z zamiłowania autorka wierszyków dla dzieci.
Autor:
Golik Józefina(o autorze)
Data premiery: 2025-03-03
Książka drukowana
Stron: 40
Format: 145x205
ISBN: 978-83-8308-390-2
Oprawa: Twarda
Cena: 37,00
Wierszyki, wiersze i opowiadania

Nel Dąbrowska – urodziła się w 2007 roku. Od najwcześniejszych lat bawiła się dźwiękami mowy i muzyki. Szybko mówiła pełnymi, złożonymi zdaniami. Pod wpływem czytanych jej bajek i wierszy zaczęła układać swoje rymowanki. Jeszcze w wieku przedszkolnym wymyślała bajki i dyktowała je, mówiąc: „Ty pisz, a ja zrobię obrazki”.
Nel wzrastała w rodzinie muzycznej, uczyła się w szkole muzycznej pierwszego stopnia (2012–2021). Jej podstawowym instrumentem była harfa, później fortepian.
Najwięcej wierszy Nel pisała, będąc w klasach I–IV. Były one efektem obserwacji świata, lektur i życia rodzinnego („Warszawa, Muzyczny tryptyk mollowy”). Chętnie pisała wiersze na zamówienie. Pojawiły się też wiersze białe. Najdłuższą formą jest „Kopciuszek (wierszem)” z 2018 roku, gdy miała 11 lat.
Z czasem podjęła się prozy w przeróżnych formach, często zręcznie nawiązywała do stylu oryginału, na przykład w „Małym Księciu”. Pod wpływem lekcji informatyki założyła blog „Nela do tablicy”, gdzie umieszczała swoje wiersze, a potem opowiadania.
Będąc uczennicą IV klasy, została laureatką międzynarodowego konkursu „Moje inspiracje muzyczne” w Nałęczowie oraz wojewódzkiego konkursu poetyckiego w Zabrzu. W 2018 roku znalazła się w gronie 100 wyróżnionych autorów w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” spośród 550 autorów z całej Polski. Prace te zostały ocenione przez jury pod przewodnictwem Tomasza Jastruna i wydrukowane w almanachu „Lipa 2018”.
Zamieszczone w niniejszej książce prace powstały w latach 2016–2019.
Autor:
Dąbrowska Nel
Książka drukowana
Stron: 60
Format: 176x250
ISBN: 978-83-8308-438-1
Oprawa: Miękka
Cena: