Wydanie książki pod własnym nazwiskiem, czy pod pseudonimem? | Wydawnictwo Poligraf

Wydanie książki pod własnym nazwiskiem, czy pod pseudonimem?

9 sierpnia 2022


Co dowiesz się z tego artykułu?

 • Czy można wydać książkę pod pseudonimem?
 • Dlaczego twórcy decydują się na publikowanie pod pseudonimem?
 • Zalety pisania pod własnym nazwiskiem.

Wydanie książki pod własnym nazwiskiem, czy pod pseudonimem? Decydując się na wydanie pierwszej książki, należy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań. Jednym z nich jest sposób, w jaki wydasz własną książkę. Możesz to zrobić pod własnym imieniem i nazwiskiem, a także pod pseudonimem, który może się stać Twoją wizytówką. Obie z tych metod mają swoje wady i zalety, jednak to, którą z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Czy można wydać książkę pod pseudonimem?

Jako autor możesz zdecydować, pod jaką nazwą wydasz swoją książkę. Jeśli wybierzesz publikowanie pod pseudonimem artystycznym, w umowie między Tobą a wydawnictwem powinien się znaleźć odpowiedni zapis zabezpieczający Twoje prawa autorskie. Gdyby takiego zapisu by nie było, trudno byłoby Ci udowodnić, że to właśnie Ty występujesz pod danym pseudonimem.

Podczas podpisywania umowy warto również pamiętać o tym, że wydawnictwo ma prawo znać Twoje prawdziwe dane osobowe. To na ich podstawie potwierdzany jest podpisywany kontrakt.

Dlaczego twórcy decydują się na publikowanie pod pseudonimem?

Istnieje wiele przyczyn, dla których pisarze decydują się na publikowanie swoich utworów pod pseudonimem. Do powodów, którymi najczęściej kierują się autorzy, należą:

 • Chęć ukrycia swojej tożsamości. Niektórzy autorzy pragną chronić swoją prywatność albo po prostu nie chcą, by ktokolwiek wiedział o tym, że piszą i wydają własne książki.
 • Skomplikowane lub mało chwytliwe nazwisko. Autorzy, którzy chcieliby zaistnieć na rynku zagranicznym, zapewne nie mieliby dużej szansy na sukces z trudnym nazwiskiem, takim jak Brzęczyszczykiewicz. Z kolei pod popularnym nazwiskiem może już wydawać książki inny pisarz, a wtedy trudniej się wyróżnić.
 • Ucieczka przed krytyką. Czasem autorzy zwyczajnie obawiają się krytycznych opinii i negatywnych ocen swojej twórczości.
 • Osobna marka dla książek o innej tematyce. Gdy autorzy, którzy napisali już kilka książek o tematyce biznesowej, chcą zacząć pisać kryminały, mogą to zrobić pod pseudonimem, dzięki czemu czytelnikom łatwiej będzie sięgać po określone publikacje.
 • Nieujawnianie płci. W świecie książek krąży sporo stereotypów na temat tego, która płeć najlepiej odnajduje się w jakiej tematyce. Ponadto niektórzy autorzy wolą pisać z punktu widzenia innej płci.
 • Obawa przed napiętnowaniem. Poruszając skomplikowane problemy lub nieetyczne tematy (w granicach obowiązującego prawa), niektórzy twórcy chcą pozostać w ukryciu.

Wydanie książki pod własnym nazwiskiem zalety

Wiesz już, dlaczego niektórzy decydują się na anonimowe pisanie pod pseudonimem artystycznym. Większość jednak woli publikować książki pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jakie są tego zalety?

 • Bycie sobą. Teoretycznie w książce wydanej pod pseudonimem również możesz być sobą. Jednak publikując pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, podkreślasz, że Twoja historia jest prawdziwa.
 • Przekazanie czytelnikom cząstki siebie. Dzięki nazwisku dajesz czytelnikom możliwość poznania Twoich odczuć i poglądów, a sam możesz pokazać, jak coś wygląda z Twojej perspektywy.
 • Budowanie marki osobistej i rozpoznawalności. Od samego początku budujesz swój wizerunek, który odbiorcy będą kojarzyć z Tobą. Jeśli chcesz zostać osobą rozpoznawalną w danej branży, publikowanie pod prawdziwym nazwiskiem może stanowić trampolinę do sukcesu i pomóc Ci w karierze.
 • Reklama na start dzięki kontaktom z bliskimi i rodziną. Trudno ukryć fakt wydania własnej książki przed najbliższymi. Dlatego też możesz liczyć na ich pomoc. Twoja rodzina i znajomi mogą udostępniać informacje o książce w mediach społecznościowych, dzięki czemu zyskasz darmową reklamę na start.
 • Bezpośredni kontakt z czytelnikami. Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z prawdziwym autorem, a Ty otrzymasz od nich uwagi i pochwały, dzięki którym Twoje kolejne książki będą mogły stać się jeszcze lepsze.

Wydanie książki pod własnym nazwiskiem, czy pod pseudonimem? - podsumowanie.

Jak widzisz, wydanie książki zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i pod pseudonimem ma swoje plusy i minusy. Dla jednych lepszym wyjściem będzie anonimowa, dla innych imienna publikacja. To, którą wybierzesz, zależy jednak wyłącznie od Ciebie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wydaniu własnej książki, zachęcam do przeczytania artykułu o Czy i kiedy warto wydać własną książkę?

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.