Czy tania oferta wydania książki zawsze jest lepsza? | Wydawnictwo Poligraf

Czy tania oferta wydania książki zawsze jest lepsza?

22 lipca 2022


Co dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego ceny w wydawnictwach się różnią?
  • Tania oferta wydania książki – czy warto?

Wielu młodych autorów zastanawia się, czy opłaci im się wydanie własnej książki. Gdy w końcu się na to zdecydują, trafiają na ścianę, która dla wielu okazuje się nie do przejścia. O czym mowa? O pieniądzach niezbędnych do wydania książki. Takie osoby szukają wtedy tańszych wydawnictw, które pozwolą im spełnić marzenie lub zbudować źródło dochodu pasywnego. Niestety, wiele tanich wydawnictw pracuje w systemie „na żądanie”, przez co opłacalność przedsięwzięcia dla autora jest niewielka.

Dlaczego ceny w wydawnictwach się różnią?

Tak jak ceny usług budowlanych są różne, tak samo cena wydania książki w dwóch wydawnictwach może znacznie się różnić. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ceny w różnych wydawnictwach od siebie odbiegają. Czynników może być naprawdę sporo: doświadczenie wydawnicze, jakość obsługi klienta, sieć kontaktów samego wydawnictwa. Każdy element ma ogromny wpływ na końcową cenę jednego egzemplarza książki i nie warto kierować się wyłącznie nim.

Należy wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników, ponieważ wyłącznie wtedy istnieje szansa, aby osiągnąć wymarzony sukces. Na samym początku musisz więc ustalić, jakim budżetem dysponujesz, ile egzemplarzy chcesz wypuścić, jaki cel pragniesz osiągnąć i do jakiej grupy czytelników trafić. Na tej podstawie powinieneś zdecydować, czy dane wydawnictwo spełni Twoje oczekiwania.

Tania oferta wydania książki – czy warto?

Wielu początkujących autorów jest niejako zmuszanych do skorzystania z usług wydawnictw self-publishing lub vanity-publishing. Ponieważ klasyczne wydawnictwa współpracują głównie ze znanymi osobami. Taka forma współpracy dostępna jest niemal dla każdego, jednak w euforii wydawania książki nie wolno zapomnieć, po co tak naprawdę się to robi.

Dowiedz się więcej o self-publishingu czytając artykuł Self-Publishing: czym jest, jakie są jego zalety i kiedy warto korzystać?

Większość pisarzy wydaje książki w celach zarobkowych, analizując każdą wydaną złotówkę. To prawda, że na niektórych rzeczach da się oszczędzić, jednak są i takie, na których nie warto lub wręcz nie wolno oszczędzać.

Jednym z elementów, na którym nie warto oszczędzać, jest wybór wydawnictwa. Niby oczywiste, a jednak.

Istnieją na rynku wydawnictwa oferujące niskie ceny wydania książek, co na pierwszy rzut oka wygląda naprawdę dobrze. Mowa tu o ofercie druku na żądanie, w której wydawnictwo drukuje książkę dopiero wtedy, gdy pojawi się na nią chętny klient. Z punktu widzenia autora taki ruch jest całkiem mądry, jednak opłacalny wyłącznie dla wydawcy.

Taka firma może zaproponować niższy koszt wydrukowania książek. Ponieważ nie magazynuje, nie transportuje i nie ubezpiecza książek. Odpowiada jedynie za druk, choć coraz częściej nawet ten proces zleca innym podmiotom.

Tego typu wydawnictwom nie zależy zatem na jak najszybszej sprzedaży, aby zwolnić magazyny, a ich sieci dystrybucji właściwie nie istnieją. Zarabiają wyłącznie na druku książki, a autor musi sam znaleźć osobę, która kupi od niego książkę.

Gdyby taki sposób wydawania książek był dobry, największe wydawnictwa na świecie właśnie tak by działały. Jednak większość z nich drukuje ogromne nakłady i sprzedaje je przez dobrze rozwinięte sieci dystrybucji oraz marketing.

Tylko wtedy, gdy zarówno Ty, jak i wydawnictwo zarabia na sprzedaży, biznes opłaca się obu stronom. Warto więc czasem wydać kilka złotych więcej, by współpracować z rzetelną firmą, która na pierwszym miejscu stawia dobro swoich klientów.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.