Sprawdzone sposoby na wydawanie książek | Wydawnictwo Poligraf

Sprawdzone sposoby na wydawanie książek

31 lipca 2022


Co dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak zdobyć pieniądze na wydanie własnej książki?
  • Sprawdzone sposoby na wydawanie książek

Niejeden początkujący autor po napisaniu książki zastanawia się, co dalej. Schować ją do szuflady z nadzieją, że kiedyś pojawi się szansa na jej publikację? A może spróbować szczęścia i wydać ją na własną rękę? Sposobów jest naprawdę wiele, jednak jeśli marzysz o karierze pisarza, musisz podjąć ryzyko i wydać swoją pierwszą książkę. Tylko krok do przodu może sprawić, że znajdziesz się na górce, z której dalsze życie potoczy się zdecydowanie łatwiej.

Jak zdobyć pieniądze na wydanie własnej książki?

Koszty wydania własnej książki nie są małe. Dla wielu osób zapłacenie 20 czy 40 tysięcy złotych za publikację książki bez pewności, że odniesie ona zamierzony sukces, jest czymś nieosiągalnym. Istnieją jednak sposoby pozwalające na zdobycie kwoty pokrywającej część lub nawet całość wydatków związanych z wydaniem książki. O czym dokładnie mowa? Między innymi o:

  • przedsprzedaży książki,
  • crowdfundingu,
  • znalezieniu sponsora,
  • wsparciu pracodawcy,
  • własnych oszczędnościach.

Metodę finansowania musisz dobrać do własnych możliwości, tematyki książki i Twojej pomysłowości. Sprzedanie książki, o której nikt nie słyszał, jest trudnym zadaniem, ale przy odrobinie nietuzinkowego myślenia będziesz w stanie stworzyć kampanię, która zachęci do zakupu setki lub tysiące osób.

Sprawdzone sposoby na wydawanie książek

Jeszcze kilka lat temu wydawanie własnych książek w Polsce wiązało się z koniecznością bycia rozpoznawalnym autorem lub stworzenia materiału na bestseller. Dziś książkę może wydać każdy, nawet osoba, która niespecjalnie wyróżnia się z tłumu. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka metod wydawania książek.

Klasyczne wydawnictwo

Publikowanie książek w klasycznym wydawnictwie ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest na pewno to, że takie wydawnictwo pokrywa koszty publikacji, redakcji i promocji książki. Minusem jest trudność zainteresowania wydawcy akurat Twoim tekstem. Duże wydawnictwa otrzymują bowiem tygodniowo setki wiadomości od początkujących pisarzy, którzy są pewni, że ich książka sprzeda się w milionowym nakładzie.

Decydując się na wydanie książki w klasycznym wydawnictwie, musisz pamiętać, że Twoja oferta może być odrzucana dziesiątki lub setki razy. Należy również sprawdzić, czy tekst nie zostanie odrzucony z góry, ponieważ nie jest zgodny z profilem wydawnictwa.

Czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić tygodnie, a nawet miesiące.

Wydawnictwo self-publishing

To, że klasyczne wydawnictwo nie zgodziło się wydać Twojej książki, wcale nie oznacza, że nadaje się ona do kosza. Wielu pisarzy, np. J.K. Rowling czy Emily Brontë, wielokrotnie było ignorowanych, aż pewnego razu los się do nich uśmiechnął. W dzisiejszych czasach nie trzeba jednak czekać na taki łut szczęścia. Możesz skorzystać z wydawnictwa self-publishing, w którym to Ty decydujesz, co i jak zostanie zrobione, a także to, w jakim nakładzie zostanie wydana Twoja książka. Musisz niestety pogodzić się z wydatkami. Jako autor pokrywasz koszty procesu wydawniczego, więc jeśli nie masz na to środków, niestety nie będziesz w stanie opublikować własnej książki.

Dowiedz się więcej o self-publishingu czytając artykuł Self-Publishing: czym jest, jakie są jego zalety i kiedy warto korzystać?

Wydawnictwo vanity-publishing

Ostatnią sprawdzoną metodą wydawania jest vanity-publishing, czyli skorzystanie z drukarni, która zarabia wyłącznie na wydrukowaniu Twojej książki. Zaletą tej metody jest na pewno niższy koszt wydruku oraz krótszy czas realizacji zamówienia. Do minusów należą: brak promocji książki, możliwość pojawienia się błędów w tekście oraz brak wsparcia osób znających się na wydawaniu książek.

Jak widzisz, istnieją różne metody pozwalające wydać książkę. To, którą metodę wybierzesz, zależy od tematyki utworu, Twojej wytrwałości, posiadanej gotówki oraz czasu, który chcesz poświęcić na wydanie książki.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.