Self-Publishing: czym jest, jakie są jego zalety i kiedy warto korzystać? | Wydawnictwo Poligraf

Self-Publishing: czym jest, jakie są jego zalety i kiedy warto korzystać?

18 maja 2022


Spis treści:

Self-Publishing – co to jest?

Self-publishing, to w skrócie wydanie książki opierające się na własnym budżecie autora. Wydawnictwo jest jej wykonawcą oraz dystrybutorem. Autor tekstu natomiast jest inwestorem i właścicielem wszelkich praw do książki. Przekładając na język polski, self-publishing tłumaczy się na samo publikowanie. Jest to bardzo trafna nazwa, ponieważ wszystko, co niezbędne do wydania książki, dostarcza lub opłaca pisarz.

Sam proces samo publikacji nie jest tak naprawdę niczym nowym. Już w XVII wieku pojawiły się pierwsze praktyki publikowania książek na własną rękę. W Polsce dopiero w ostatnich latach, wraz ze wzrostem popularności Internetu, powstało coraz więcej wydawnictw świadczących tego typu usługi.

Na czym polega self-publishing?

W self-publishingu autor jest wydawcą swojego utworu. Przez co zobowiązany jest on do samodzielnego sfinansowania prac wydawniczych. A także wzięcia pełnej odpowiedzialności za przyjęte procedury. Takie jak: redagowanie, korekta, edycja, promocja i dystrybucja książki.

Polega na współpracy pomiędzy pisarzem a wydawnictwem w celu uzyskania obopólnych korzyści. Autor zarabia na sprzedaży książki, wydawnictwo zaś na jej wykonaniu.

Kiedy warto skorzystać z takiej współpracy?

Sytuacji, w których warto skorzystać z wydawnictw działających na podstawie metody self-publish, jest naprawdę wiele. Tradycyjne wydawnictwa otrzymują bowiem dziesiątki, o ile nie setki wiadomości miesięcznie o chęci współpracy. Niestety szansa na opublikowanie tekstu w znanym wydawnictwie jest bliska zeru. Metoda ta pozwala spełnić marzenia, podzielić się przemyśleniami lub stworzyć pierwszą książkę. Nie wymaga bowiem bycia kimś znanym bądź doświadczonym w danej branży. Tutaj każdy może wydać swoją książkę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wydania książki, sprawdź ten artykuł.

Oprócz tego, decydując się na taką współpracę, masz pełną kontrolę nad procesem redakcji, projektowania i dystrybucji Twojej książki. Jest to ogromną zaletą dla osób, które lubią mieć nadzór nad własnym dziełem.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.