Skąd wziąć pieniądze na wydanie własnej książki? | Wydawnictwo Poligraf

Skąd wziąć pieniądze na wydanie własnej książki?

13 lipca 2022


Co dowiesz się z tego artykułu?

  • Ile kosztuje wydanie własnej książki?
  • Skąd wziąć pieniądze na wydanie własnej książki?

Dużo ludzi marzy o tym, by wydać własną książkę. Dla części z nich spełnienie tego marzenia jest na wyciągnięcie ręki, dla innych zaś niemożliwe do realizacji. Dlaczego? Ponieważ wielu osób po prostu na to nie stać. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym będziesz w stanie zebrać pieniądze na wydanie własnej książki.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Wydanie książki to spory wydatek, który może wynosić nawet 40–60 tys. złotych. Jako początkujący autor powinieneś przygotować co najmniej 15–20 tys. złotych, które przeznaczysz na redakcję i korektę tekstu, a także na projekt okładki i inne elementy niezbędne do wydania własnej książki.

O tym, ile dokładnie kosztuje wydanie książki, dowiesz się z tego artykułu Ile kosztuje wydanie książki w Polsce w 2022 roku?

Skąd wziąć pieniądze na wydanie własnej książki?

Nie ma tu jednego uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się we wszystkich wypadkach. Dużo zależy od Twojej pomysłowości, tematyki książki, liczby egzemplarzy, które chcesz wydać, a także szczęścia. Do najpopularniejszych sposobów zdobycia pieniędzy na wydanie książki należą:

  • przedsprzedaż,
  • crowdfunding,
  • znalezienie sponsora,
  • pomoc pracodawcy,
  • dofinansowanie z organizacji pozarządowych.

Przedsprzedaż oraz crowdfunding

Przedsprzedaż oraz crowdfunding to dwie bardzo podobne do siebie metody zdobywania gotówki. W crowdfundingu chodzi bowiem o zebranie pieniędzy dzięki wsparciu finansowemu osób zainteresowanych Twoim projektem. Bardzo często oferuje się takim ludziom produkt (w tym wypadku książkę), który otrzymają, gdy w końcu się on ukaże. W typowej przedsprzedaży Twoi czytelnicy po prostu kupują książkę, która jeszcze fizycznie nie istnieje. Która z tych metod bardziej się opłaca? Trudno powiedzieć. Niemniej jednak są to dwa bardzo skuteczne sposoby pozyskiwania funduszy na wydanie książki.

Znalezienie sponsora

Jako wydawca możesz również wyszukać osoby lub firmy, które chciałyby zamieścić reklamę w Twojej książce w postaci wzmianki, logo na okładce lub informacji na stronie internetowej. W zamian takie podmioty mogą przesłać ustaloną kwotę lub sfinansować któryś z etapów tworzenia książki. Ta metoda to najprostsza forma sponsoringu.

Pomoc pracodawcy

Jeśli znasz się na czymś lepiej niż inni i pracujesz w specyficznej branży, możesz poprosić swojego pracodawcę o pomoc. Gdy wydajesz książkę specjalistyczną, wiele firm będzie zainteresowanych współpracą, ale Twój pracodawca powinien mieć tu pierwszeństwo. Jeśli chce, by dane produkty czy usługi zostały wspomniane w książce, poproś go o wsparcie finansowe. Firmom taka współpraca bardzo się opłaca, ponieważ inni w branży widzą Twój rozwój, co znacznie podnosi morale pozostałych pracowników.

Dofinansowanie z organizacji pozarządowych

Ostatnią polecaną przez nas metodą jest poszukiwanie środków na wydanie swojej książki w organizacjach i fundacjach. Mają one możliwość ubiegania się o przeróżne dofinansowania i granty, które mogą przeznaczyć na projekty nieuznawane za komercyjne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas poszukiwania środków na wydanie książki warto pamiętać o tym, by nie podejmować decyzji zbyt szybko. Wiele osób cieszy się na wieść o tym, że znana firma chce z nimi współpracować. Często jednak oferty takich firm są bardzo restrykcyjne i ingerują w treść książki. W takich sytuacjach należy negocjować, a gdy warunki wciąż będą niesprzyjające, niestety trzeba zrezygnować z oferty.

Poszerz swoją wiedzę czytając artykuł Jak wydać książkę – 11 kroków skutecznej publikacji.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.