Książka w okładce miękkiej czy twardej? Jaką książkę wydać? | Wydawnictwo Poligraf

Książka w okładce miękkiej czy twardej? Jaką książkę wydać?

18 maja 2022


Każdy doświadczony autor wie, że książka po napisaniu ostatniego zdania, nie oznacza końca pracy. Tak naprawdę jest to dopiero ukończenie pierwszego i najważniejszego etapu tworzenia własnej książki. Od teraz twórcę czekają nieco inne zadania. Takie jak rozmowy z wydawnictwem, ustalanie szczegółów publikacji oraz wdrażanie zmian projektowych. Jedną z najtrudniejszych decyzji bardzo często staje się wybór okładki. Mimo że do dyspozycji mamy miękką oraz twardą, różnice są naprawdę duże. Jaką zatem okładkę wybrać? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wydania własnej książki, sprawdź ten artykuł.

Spis treści:

Jakie są różnice pomiędzy twardą a miękką oprawą?

Wybór okładki może się wydawać mało znaczący. Dla wielu czytelników jednak rodzaj oprawy książki ma ogromne znaczenie. Wielu z nich woli książki w twardych oprawach. Wyglądają one zdecydowanie lepiej, a także są dużo trwalsze. Jakie jeszcze różnice między tymi typami okładek można wyróżnić? Są to przede wszystkim:

  • Wygoda czytania. Zdecydowanie wygodniej korzysta się z książek w miękkiej okładce. Są lżejsze, bez problemu można je czytać w ulubionym fotelu. A także zabierają mniej miejsca w plecaku i na półce.
  • Koszt wydania książki. Twarde okładki są droższe od miękkich. Dlatego decydując się, musisz liczyć się z wyższymi kosztami produkcji.
  • Trwałość książki. Twarde oprawy zapewniają o wiele lepszą ochronę książki. Mimo swojej wagi, o wiele lepiej chronią kartki, a także dłużej zachowują oryginalny wygląd.
  • Estetyka. Każda książka oprawiona w twardą okładkę prezentuje się o wiele lepiej. Dodatkowo zarówno grzbiet, jak i cała oprawa zachowują estetyczny wygląd przez długi czas.
  • Jakość papieru. W przypadku obu typów okładek papier nieco się od siebie różni. Książki oprawione w miękkie okładki mają zwykle standardowy papier. W twarde natomiast — papier nieco wyższej jakości.

W jakiej okładce wydać książkę?

To, jaką okładkę wybierzesz do swojej książki, zależy tak naprawdę wyłącznie od Ciebie. W wydawnictwach self-publishingowych to Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądać Twoja książka. Dzięki czemu możesz stworzyć taką, która dłużej zachowa swój początkowy wygląd.

Książki publikuje się w miękkich oprawach wtedy, gdy nie wykazują obiecującej sprzedaży. A także wtedy, gdy autor nie jest znany. Prace autorów, którzy na swoim koncie mają bestsellery. A także książki, które mają duże szanse na przyniesienie ogromnego zysku. Na samym początku oprawiane są w twarde okładki.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.