Jakie książki warto wydawać? Co dobrze się sprzedaje? | Wydawnictwo Poligraf

Jakie książki warto wydawać? Co dobrze się sprzedaje?

17 czerwca 2022


"Jakie książki warto wydawać?" - niektórzy piszą z pasji, inni zaś robią to, by zarobić. Są też tacy, którzy łączą przyjemne z pożytecznym i z entuzjazmem przelewają słowa na kartkę, jednocześnie zarabiając. Jeśli należysz do drugiej grupy lub po prostu chcesz się dowiedzieć, jakie książki warto wydawać, by dużo zarabiać, ten artykuł jest dla Ciebie.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie książki warto wydawać? - nakład książki?
  • Co jest bardziej opłacalne?
 • Jakie książki warto wydawać? - gatunki książek.
  • Romanse
  • Fantasy
  • Kryminały
  • Fantastyka naukowa
 • Pisanie bez pasji – czy da się na tym zarobić?

Jakie książki warto wydawać? - nakład książki.

Książkę możesz wydać w dowolnym nakładzie. Nie oznacza to jednak, że wydanie niewielkiej lub ogromnej liczby będzie opłacalne. Od 100 egzemplarzy liczy się tak naprawdę pełne wydanie książki.

Warto pamiętać o tym, że wydając książkę, należy bezpłatnie rozesłać 17 egzemplarzy do 15 wybranych bibliotek w kraju.

Co jest bardziej opłacalne?

Wydaje się zatem, że bardziej opłacalny jest druk w dużych nakładach. Koszt jednego egzemplarza jest wtedy zdecydowanie mniejszy. Autor natomiast ma szansę dotrzeć do większej liczby czytelników. Jednak jako początkujący autor możesz mieć trudności ze sprzedażą książki, jeśli wybrane wydawnictwo nie dysponuje rozbudowaną siecią dystrybucji lub nie specjalizuje się w danej tematyce książek. Jeśli zatem zdecydujesz się na wydrukowanie 5000 egzemplarzy, a sprzedasz jedynie 1000, pozostałe książki mogą przez kolejne lata leżeć na półkach w księgarniach i magazynach.

Na samym początku warto zdecydować się na mniejszy nakład, czyli od 100 do 500 egzemplarzy. Dopiero gdy książka spotka się z zainteresowaniem, możesz zlecić większy nakład w drukarni offsetowej.

Jeżeli zaciekawił Cię artykuł "Jakie książki warto wydawać?" i chcesz dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na sprzedaż książek, zobacz artykuł Jakie czynniki wpływają na sprzedaż książek – który element jest najważniejszy?

Jakie książki warto wydawać? - gatunki książek.

Badania rynku wydawniczego przeprowadzane są raz w roku, jednak od lat niewiele się zmieniło na szczycie najlepiej sprzedających się książek. Jakie książki warto wydawać?

Romanse

Od wielu lat książki poruszające wątki romantyczne znajdują się na czele listy sprzedaży. Niezależnie od tego, czy wydajesz romans historyczny, czy współczesny, kryminalny czy erotyczny, na pewno znajdą się czytelnicy, którzy docenią Twój tekst.

Fantasy

Książki o tematyce fantastycznej chyba nigdy się nie znudzą. Ilu pisarzy, tyle niespotykanych światów, niecodziennych historii i zadziwiających stworzeń. Opowieści fantasy od wielu lat goszczą na rynku wydawniczym i świetnie się sprzedają.

Kryminały

Historie wywołujące dreszczyk emocji również są bardzo chętnie kupowane przez czytelników na całym świecie.

Fantastyka naukowa

Wprawdzie najlepsze czasy science fiction ma już za sobą, ale książki tego typu wciąż znajdują się w czołówce najlepiej sprzedających się gatunków. Dziś wiele książek fantastycznonaukowych przenoszonych jest na ekrany komputerów w postaci gier.

Pamiętaj jednak, że im większy jest popyt na dane książki, tym więcej autorów szuka swojej szansy, by na nich zarobić.

Pisanie bez pasji – czy da się na tym zarobić?

Jeśli jesteś znaną osobą, która chce dorobić do domowego budżetu, zapewne bez problemu sprzedasz cały nakład i zarobisz. Jeśli zaś jesteś nieznaną osobą bez pasji do pisania i myślisz, że wejście w świat książki będzie łatwe, grubo się mylisz.
Zarówno w Polsce, jak i za granicą można spotkać setki osób, które nawet mimo ogromnego zapału i miłości do pisania nie potrafią osiągnąć sukcesu. Książki wielu różnych autorów przechodzą bez echa. Jednak nigdy nie należy się poddawać. Może się okazać, że mimo wszystko ktoś Cię dostrzeże i zdecyduje się wydać Twoją książkę.

Dowiedz się więcej na temat self-publishingu: Self-Publishing: czym jest, jakie są jego zalety i kiedy warto korzystać?

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.