Jak wydać książkę - 11 kroków skutecznej publikacji | Wydawnictwo Poligraf

Jak wydać książkę – 11 kroków skutecznej publikacji

18 maja 2022


Jeszcze kilka lat temu, aby wydać książkę należało zmagać się z dużymi wydatkami i wyróżniać znajomościami w wielu wydawnictwach. Dziś, żeby opublikować własną książkę, należy jedynie przygotować ciekawy tekst, zgłosić go do wybranego wydawnictwa i ustalić warunki współpracy — tyle wystarczy. Cały proces jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Aczkolwiek nie musisz się o to martwić, ponieważ w naszym wydawnictwie robimy wszystko, żeby maksymalnie go ułatwić.

Spis treści:

Chcesz wydać książkę? Sprawdź odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

Zanim zdecydujesz się na wizytę w wydawnictwie, by wydać własną książkę. Powinieneś poznać odpowiedzi na pytania, które nurtują chyba każdego pisarza.

Dlaczego warto wydać książkę?

Powodów przemawiających za tym, że warto publikować, jest naprawdę wiele. Gdybyśmy mieli je wszystkie wymienić, zajęłyby zapewne kilka stron A4. Jednak najważniejszymi z nich naszym zdaniem są:

 • ogromna frajda związana z publikacją stworzonych własnoręcznie treści,
 • możliwość budowania wizerunku eksperta w danej dziedzinie,
 • możliwość zostawienia po sobie czegoś, co przyda się ludziom,
 • budowanie dochodu pasywnego – zarabiasz nawet wtedy, gdy śpisz,
 • szansa na pokazanie świata z własnego punktu widzenia.

Zalet związanych z wydaniem i posiadaniem własnej książki jest o wiele więcej. Jest to jednak temat na oddzielny artykuł.

Kto może wydać książkę?

Dziś wydać książkę może tak naprawdę każdy. Niezależnie od tego, czy masz 18, czy 55 lat. Jeśli uważasz, że tworzysz ciekawe teksty, które zainteresują innych, możesz wydać swoją książkę. Musisz się jednak liczyć z tym, że wydawnictwo może nie chcieć jej wydrukować.

Ile kosztuje wydanie książki i ile można zarobić?

Ogólne koszta związane z wydaniem własnej książki w Polsce są dość wysokie. Nad jedną książką może pracować bowiem kilku specjalistów, z czego każdy musi coś zarobić. Nie obędzie się tu bez redaktora, korektora, czy grafika, któremu zlecimy zaprojektowanie okładki książki. Wydanie tysiąca egzemplarzy książki, w czym zawiera się: przygotowanie okładki; redakcja i korekta tekstu; łamanie oraz wszelkie pozostałe koszty związane z dystrybucją; wynosi ok. 15 tys. zł.

Na jednej sprzedanej książce, początkujący autor jest w stanie zarobić ok. 4 zł. Nie wydaje się to kwotą dużą. Przy nakładzie 20 000 egzemplarzy, jedna książka pozwala zarobić zdecydowanie więcej, niż wynosi najniższa krajowa w Polsce.

jak wydac wlasna ksiazke krok po kroku

Jak wydać własną książkę – krok po kroku

We wstępie pokazaliśmy, jak pokrótce wygląda proces wydawania książek. Dla osoby bez doświadczenia może się wydawać, że rzeczywiście całość nie jest zbyt skomplikowana. Ponieważ jako autor jesteś odpowiedzialny jedynie za zatwierdzanie wykonanej przez nas pracy. To my, jako wydawnictwo, krok po kroku przygotowujemy Twoją książkę do publikacji.

Cały proces wydawniczy wygląda następująco:

 1. Przesyłasz treść książki do nas.
 2. Zapoznajemy się z nią, robimy kalkulację i przedstawiamy Ci naszą ofertę.
 3. Jeśli chcesz podjąć dalszą współpracę, wpłacasz potrzebne środki, a my zabieramy się do pracy.
 4. Redagujemy książkę, konsultując z Tobą wszelkie zmiany.
 5. Dokonujemy korekty tekstu. Niezależnie od tego, jak autor jest biegły w posługiwaniu się danym językiem.
 6. Wybieramy i proponujemy czcionki, rozmieszczenie tekstu na stronach oraz ewentualnych ilustracji, a także prosimy Cię o podjęcie decyzji, czy książka ma zostać wydrukowana w miękkiej, czy twardej okładce.
 7. Tworzymy wstępny projekt okładki Twojej książki.
 8. Przygotowujemy książkę do druku.
 9. Jeśli chcesz, możemy również przygotować wersję elektroniczną, tzw. e-book, który sprzedawany jest w księgarniach internetowych.
 10. Drukujemy Twoją książkę!
 11. Wykorzystujemy nasze kontakty i doświadczenie, w celu dystrybucji i promocji stworzonej książki na jak największą skalę.

I to tak naprawdę wszystko. Jeśli Twoja książka przejdzie każdy powyższy etap. To pojawi się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. A także w licznych księgarniach oraz kilkunastu bibliotekach w największych miastach w Polsce.

Self-publishing – czyli wydanie książki na własną rękę.

Znalezienie wydawnictwa, które będzie chciało opublikować książkę nieznanej wcześniej osoby, jest praktycznie niemożliwe. Istnieje jednak sposób, który pozwala wydać książkę i umieścić ją w licznych księgarniach oraz bibliotekach. O czym mowa? Oczywiście o metodzie self-publishing.

Self-publishing to idealne rozwiązanie dla debiutantów, którzy dopiero rozpoczynają karierę pisarską. Pozwala ono spełnić marzenie i wydrukować książkę, która w pełni pozostaje naszym dziełem. Dzięki temu zachowujemy całkowitą niezależność, a wydawnictwo jest jedynie podmiotem, który wspiera nas na etapie tworzenia i dystrybucji książki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź artykuł, w którym nieco szerzej opowiedzieliśmy o samopublikowaniu, nakładem własnym autora.

Jak widzisz, proces wydania pierwszej książki wcale nie jest taki skomplikowany, jak się wydaje. Najtrudniejsze w rzeczywistości jest stworzenie treści, ponieważ niektórym zajmuje to nawet kilka lat. Jeśli jednak uda Ci się napisać tekst, który może zainteresować innych lub im pomóc, droga wydawnicza będzie już bardzo prosta.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.