Ile kosztuje wydanie książki w Polsce w 2022 roku? | Wydawnictwo Poligraf

Ile kosztuje wydanie książki w Polsce w 2022 roku?

4 lipca 2022


"Ile kosztuje wydanie książki?" - jest wiele czynników, aby stwierdzić koszt wydania książki w Polsce w 2022 roku. Mimo dynamicznego rozwoju technologii i Internetu książki wciąż zyskują na wartości. Zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy chętnie kupują nowe publikacje, by wspomóc swojego idola, poznać czyjąś historię lub zdobyć wiedzę z wybranego zakresu. Dzięki wiedzy z danej dziedziny lub określonym umiejętnościom można zatem wydać książkę, która stanie się źródłem dochodu pasywnego na długie lata. Jaką kwotą należy dysponować, by móc wydać własną książkę?

Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, sprawdź dalszą część tekstu, z której dowiesz się:

 • Co składa się na koszt wydania książki?
  • Opracowanie tekstu i okładki książki.
  • Druk oraz oprawa książki.
  • Czy warto redagować przygotowany tekst książki?
 • Ile kosztuje wydanie książki?
  • Koszty poszczególnych etapów wydania książki.
  • Reklama książki – ile to kosztuje?

Co składa się na koszt wydania książki?

Gdy masz już przygotowany tekst oraz ewentualne rysunki i zdjęcia, możesz zlecić wydanie książki. Na koszt takiego wydania składają się:

 • opracowanie tekstu i okładki książki,
 • druk oraz oprawa książki.

Opracowanie tekstu i okładki książki.

Opracowanie polega między innymi na redakcji tekstu i korekcie publikacji. Koszty z tym związane zależą zwykle od rodzaju tekstu, wymaganej wiedzy oraz skomplikowania treści. Okładkę książki możesz przygotować samodzielnie. Warto jednak skorzystać z usług grafika w wydawnictwie, który ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Druk oraz oprawa książki.

Druk książki jest bardzo często największym kosztem w całym procesie tworzenia książki. Można tu wyróżnić dwa rodzaje druku: offsetowy oraz cyfrowy. Druk cyfrowy warto stosować, gdy nakład nie przekracza kilkuset egzemplarzy. Natomiast druk offsetowy opłaca się wyłącznie przy dużych nakładach. Jako autor masz również możliwość wyboru druku w kolorze lub czerni i bieli.

Dowiedz się więcej na ten temat w artykule Książka w okładce miękkiej czy twardej? Jaką książkę wydać?

Czy warto redagować przygotowany tekst książki?

Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista – TAK. Jednak wielu autorów decyduje się na publikację książki bez uprzedniej redakcji tekstu. Jest to duży błąd, ponieważ redakcja, a następnie korekta tekstu nie stanowi wielkiego obciążenia finansowego, natomiast znacznie poprawia jakość książki i jej odbiór wśród czytelników i recenzentów.

Ile kosztuje wydanie książki?

Wiesz już, co składa się na koszt wydania własnej książki. Czas zatem przejść do przedstawienia dokładnych cen poszczególnych etapów tworzenia książki.

W zależności od stopnia skomplikowania oraz liczby błędów w treści publikacji odpowiadając na pytanie "Ile kosztuje wydanie książki w Polsce w 2022 roku?" - koszt waha się od 5 do 15 zł za 1000 znaków ze spacjami.

Koszty poszczególnych etapów wydania książki.

 • Stworzenie grafiki oraz projektu okładki to zwykle koszt od 300 do 1000 zł.
 • Łamanie książki kosztuje od 100 do 180 zł za arkusz wydawniczy A5.
 • Druk książki mieści się w przedziale 2–30 zł za egzemplarz.
 • Koszt jednej książki o średniej objętości przy nakładzie 1000 egzemplarzy wynosi 10–15 zł.

W zależności od wydawnictwa, rodzaju papieru, jakości tekstu i innych składowych koszt wydania książki może się różnić.

Zakładając jednak, że jako początkujący autor chcesz opublikować 1000 czarno-białych egzemplarzy w miękkiej okładce, musisz być przygotowany na wydanie 15–20 tys. złotych. Kosztów tych nie da się jednak precyzyjnie określić, ponieważ każda książka jest inna, przez co do każdej należy podchodzić w sposób indywidualny.

Reklama książki – ile kosztuje wydanie książki uwzględniając działania marketingowe?

Dodatkowym kosztem, który w wielu wypadkach bywa bardzo opłacalny, jest marketing nowo wydanej książki. Niektóre wydawnictwa dysponują własnymi sieciami kontaktów, dzięki czemu Twoja publikacja może się pojawić w popularnych sklepach i księgarniach. Warto z nich skorzystać, bo dzięki nim zdecydowanie więcej osób będzie w stanie usłyszeć o Twojej książce. Jeśli treść skierowana jest głównie do osób młodych, opłaca się również skorzystać z kampanii reklamowych na Facebooku i Instagramie, gdzie nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy potrafi precyzyjnie określić grupę docelową dla wybranej reklamy.

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny, oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.