Czy wydanie książki gwarantuje zysk? | Wydawnictwo Poligraf

Czy wydanie książki gwarantuje zysk?

23 maja 2022


Coraz częściej za wydanie książki zabierają się influencerzy czy osoby znane chcące podzielić się własną historią lub doświadczeniami. Dla czytelników to świetna okazja, by poznać bliżej swojego idola lub dowiedzieć się, jak osiągnąć sukces w danej dziedzinie. Z kolei dla autora to idealna szansa na stworzenie pasywnego źródła dochodu. Dziś zajmiemy się tą drugą stroną, czyli autorem.

 • Ile kosztuje wydanie własnej książki?
 • Czy dobra książka zawsze gwarantuje zysk?
 • Czy mimo porażki warto próbować dalej?

Jeśli jesteś ciekawy, jaka jest odpowiedź na powyższe pytania, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Ile kosztuje wydanie książki na własną rękę?

Jako początkujący pisarz nie masz co liczyć na współpracę z wydawnictwem, które w pełni sfinansuje druk i marketing Twojej książki. Nie mówimy, że to niemożliwe, jednak szanse na to są bardzo małe. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest publikacja książki własnym sumptem. Taka metoda ma swoje plusy i minusy, jednak dziś opowiemy nieco o kosztach takiego przedsięwzięcia.

Koszty przedstawimy na przykładzie około 200-stronicowej książki wydawanej w nakładzie 100 oraz 1000 egzemplarzy.

W wypadku 100 egzemplarzy:

 • korekty: ok. 2500 zł,
 • skład i łamanie: 1500–2000 zł,
 • projekt okładki: 500 zł,
 • druk: 5–10 tys. zł,
 • całkowity koszt: 10–15 tys. zł.

W wypadku 1000 egzemplarzy:

 • korekty: ok. 2500 zł,
 • skład i łamanie: 1500–2000 zł,
 • projekt okładki: 500 zł,
 • druk: 8–12 tys. zł,
 • całkowity koszt: 13–18 tys. zł

Jak widzisz, różnica jest naprawdę niewielka. Wynika z tego, że koszty produkcyjne nie zmieniają się niezależnie od wielkości nakładu. Jedynie cena druku nieznacznie wzrasta wraz z liczbą egzemplarzy.

Można też oczywiście wykonać jeszcze inne dodatkowe prace na tekście, jak np. opracowanie redakcyjne. Im więcej prac nad plikami i im więcej będą kosztować, tym różnica procentowa między małym a większym nakładem będzie mniejsza.

Czy inwestycja w wydanie książki gwarantuje zysk?

Wydanie książki nie zawsze wiąże się z zarobkiem czy nawet ze zwrotem zainwestowanych pieniędzy. Dlaczego?

Po pierwsze.

Przygotowanie książki do druku kosztuje tyle samo niezależnie od wielkości nakładu. Nieważne, czy planujesz wydać 100, 500 czy 10 000 książek. Koszt przygotowania tekstu i okładki jest taki sam, a większa liczba egzemplarzy powoduje, że cena za jedną książkę jest niższa.

Po drugie.

Rodzaj druku ma znaczenie. Przy druku offsetowym na samym początku przygotowuje się matryce drukarskie, których stworzenie jest dość kosztowne. Przy niewielkim nakładzie książek koszt jednostkowy będzie wyższy.

Po trzecie.

Książki kolorowe są zdecydowanie droższe od czarno-białych. Trzeba bowiem przygotować cztery razy więcej matryc drukarskich, co oczywiście podnosi koszt całego procesu początkowego czterokrotnie.

Po czwarte.

Nie każdy potrafi stworzyć kampanię reklamową, która zachęci innych do zakupu książki. Mimo to wiele osób szuka w tym miejscu oszczędności, nie korzystając z pomocy specjalistów, przez co finalnie tracą zdecydowanie więcej.

Odpowiadając na pytanie, "Czy wydanie książki gwarantuje zysk?"

Planując wydanie książki, należy uwzględnić wiele różnorodnych elementów i założyć pewien margines, aby na końcowym etapie nie być zaskoczonym zbyt dużymi kosztami. Warto również pamiętać o tym, że pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Dlatego nawet jeśli książka nie pozwoliła Ci zarobić, jesteś bogatszy o doświadczenie, dzięki któremu następnym razem na pewno pójdzie Ci lepiej.

Jeśli jesteś zainteresowany poszerzeniem wiedzy na temat sposobów gwarantujących zysk z wydania książki, przeczytaj te artykuły i dowiedz się więcej na ten temat:

Dowiedz się więcej na temat naszego wydawnictwa odwiedzając nas na naszych mediach społecznościowych:

Jeżeli jesteś zainteresowany wydaniem własnej książki lub po prostu interesujesz się tematem self-publishingu zapisz się na nasz newsletter! Otrzymasz raport specjalny oraz mnóstwo materiałów dotyczących tematyki - Jak wydać książkę i nie tylko. A także informacje na temat promocji dystrybucji i wiele więcej.